יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום רביעי ‏02 ‏דצמבר ‏2020  י"ח בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ אל מול הסערה
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
אל מול הסערה
04/11/12 הרב יוסף ברוק
מה חושב המאמין למראה הסופה הגדולה? ראשית, ברור לו כי הדבר נעשה ממרומים. אין זו תוצאה מקרית של שקעים ברומטריים וכו'. זה תוכנן לפרטיו במרומים! ואז עולה השאלה: מהי המטרה? מדוע פלוני נפגע ואלמוני נהרג ופלמוני יצא ללא פגע?

והוא עונה לעצמו: האלוקים אמת ומעשיו אמת וצדק. גם אם הוא אינו מבין ולא יכול להסביר אותם, אבל יש לו אמון מוחלט, כנאמר: "א-ל אמונה ואין עול צדיק וישר הוא" (דברים ל"ב, ד').

לדוגמא האירוע בסדום. הדברים מובאים כדוגמא ולא כהשוואה חלילה. נתאר אותו במונחים של עמודי החדשות בזמננו. "אסון נורא פקד את הערים סדום ועמורה! קטסטרופה של אש החריבה את שתי הערים. מלבד משפחה אחת שניצלה כאשר הצליחה להמלט, נספו כל תושבי הערים. כתבינו מדווחים מהשטח כי ההרס טוטלי, ובעקבות האירוע החמור הפכה האדמה בלתי ראויה לעיבוד חקלאי", ועוד ועוד.

אנו יודעים שמאחורי הקלעים התנהל "משא ומתן" כדי למנוע את האסון. אברהם ניסה לבטל את רוע הגזירה, אך למרבה הצער הרוע והרשע בסדום הקיפו את כל תושבי העיר, והעונש היה מדוד ומדויק. ראשית, לוט ומשפחתו ניצלו כי עמדה להם זכותו של הדוד אברהם. העיר צוער שנמצאת בתחום סדום לא חרבה כי עדיין לא נתמלאה סאת העוונות (י"ט, כ'-כ"ב). וכל זה מקבל "אישור" גם מבית דינו, וכפי שהביא רש"י את דברי המדרש. נאמר כאן "וה' המטיר" – פירוש: גזר הדין קיבל גם אישור והסכמה של מידת הרחמים, ועל כן מוזכר ה' שהיא מידת הרחמים בפרשתנו.

כאמור אנו מאמינים כי הכל מדוד. כל עץ שקרס, רשת חשמל שנותקה, ואזורים – בתים שהוצפו היו מכוונים מלמעלה, וכי יש תועלת בכך. לדוגמא: הכרת האדם את מקומו האמיתי אל מול הבורא, וידיעתו כי הוא אדון הבריאה, ויש להשמע להוראותיו.

כאמור לעיל, אין הכוונה להשוואה כלל.

שבת שלום!
הרב יוסף ברוק


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר