יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום רביעי ‏08 ‏יולי ‏2020  י"ט באייר, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ חגים ומועדים \ חודש אלול \ צידה לדרך!
שאלות קשורות
שמירת נגיעה

אני בחורה דתייה ונפלתי בשמירת נגיעה מאוד קשה, ואני רוצה ומנסה לכפר על זה ולחזור בתשובה, אך הנפש שלי מציקה לי עם הנפילה ולא נותנת לי להתקדם ולעלות באמונה... מה לעשות? ואיך להצליח לחזור בתשובה?

 

עבודת חודש אלול

איך כדאי להתכונן בחודש הזה לראש השנה?

חודש אלול

מה הקטע לחזור בתשובה בסוף השנה, לא עדיף לחכות עוד חודש ואז לפתוח את השנה בדרך חדשה?

מאמרים דומים
תקיעת שופר בחודש אלול
מיום שני של ראש חודש אלול ועד ערב ראש השנה, תוקעים בשופר בכל יום אחרי תפילת שחרית, ארבעה קולות: תקיעה, שברים, תרועה, תקיעה.
חודש אלול - ימי רצון
אלול הוא האחרון בחודשי השנה לפני ראש השנה. וראש השנה הוא יום הדין לכולם, לפיכך נקבע חודש אלול לתשובה ובו מרבים באמירת סליחות ותחנונים לפני ה'.
מנהגי חודש אלול
קצת מנהגים של חודש אלול...
צוחק מי שצוחק אחרון - הרהורים לחודש אלול
סגולות שונות יש במידת הליצנות. היא מסייעת לאדם להתמודד עם משברים והוא נעזר בה כדי להסית מעליו את חיצי הסבל. מדוע הרחיקוה חכמינו זכרונם לברכה?. ובמושב ליצים לא ישב.
סליחות ושלוש עשרה מידות הרחמים בחודש אלול
מנהגי הסליחות ושלוש עשרה מידות הרחמים
צידה לדרך!
11/10/12 הרב וינד

הוא היה בן יחיד אהוב על אביו, ובשל כך הרעיף עליו את כל הטוב שבעולם. כל מה שבקש הבן קבל מיד, מה שרק עלה בדמיונו והיה חפץ בו הוגש לו על מגש של כסף, כל משאלה שנכסף אליה התמלאה במלואה, ולא בכדי, כי הלא אביו הוא המלך. ובבית המלך כידוע, לא חסר מאומה.

היה הנסיך המאושר יכול להמשיך לחיות כך בטוב ובנעימים ובתפנוקי מעדנים. אולם, ברבות הימים, כאשר גדל מעט הנער החל מצפונו של המלך לייסרו ומחשבותיו בלבו שמא אין זאת אלא רעה עבורו, וחינוך כזה ישחית את מידותיו.

ויתרה מזאת רצה מאד המלך לבחון את נאמנותו אליו. קרא לבנו יחידו ואמר לו: "בני היקר !, עד עתה היית  כאן בבית המלכות, קרוב אלי, השתדלתי למלאת את כל צרכיך ומשאלותיך כי אוהב אני אותך מאד, אולם למען בית המלכות חשבתי שכדאי יהיה אם תצא לבנות את עצמך במקום מרוחק, יהיה זה מסע של "התמודדות", שבה תוכל להראות שגם כשאתה רחוק מבית המלכות עדיין לא שכחת את ייחוסך ועדיין זוכר אתה שבן מלך הנך.

אולם זאת מבטיח אני לך שעד גמר המסע אתן לך מדי שנה את היכולת לחוש את קרבתי, ותוכל לשוב אל בית המלוכה, אמנם לא לגמרי תשוב הביתה אולם יהיה זה מעין מפגש שנתי שבו אמלא את כל צרכיך, עד ליום שיסתיים המסע".

וכך לאחר שציידו בצידה לדרך במזומנים רבים ושפע של בית המלכות נפרד המלך מבנו בדמעות שליש ושלחו לדרך ארוכה, של שהייה בניכר. קשה היה לו לבן היחיד במצב החדש והיה עליו להסתגל לדור בכפר מרוחק בין איכרים מגושמים, אולם הבין היטב שאם זה הוא רצון אביו עליו להתמודד, וכן זכר היטב שלאחר שנה יתקיים המפגש בינו לאביו ואז יראה אביו אם צלח את הדרך והצליח במשימה או לא,  חכם היה הנסיך וידע שבכדי שיזכור תמיד את ייחוסו הרם ויעבור בשלום את השנה עליו לעשות לעצמו סימן שיזכיר לו זאת גם כשיעבור זמן רב, לקח הנסיך שטר מלכותי שהעניק לו אביו כצידה לדרך ותפר לעצמו על דש בגדו, כך, חשב בלבו לא אשכח גם בגלות שבן המלך אנוכי.  ניסיונות רבים ארבו לו לבן המלך, שבועות וחודשים חלפו, וכמעט ששכח את מוצאו, אולם תמיד כשהיה מביט על בגדו ורואה את השטר היה נזכר שהוא שונה, שאינו כשאר האיכרים בכפר, וכך גם כשהקושי היה גדול נזהר תמיד שלא להיגרר אחרי מעשים מגונים שאינם מתאימים למעמדו האמיתי, והשתדל להמשיך ולהתנהג בגינוני מלכות, כראוי לבנו של מלך. חלפה עברה לה שנה תמימה והבן שב הביתה, בתרועות חצוצרות ובמקהלת מנגנים התקבל הנסיך, החגיגה הייתה גדולה, הנסיך הצליח במשימה!.

***

בעולם הזה כולנו "מתמודדים", כולנו נשלחנו לכאן ונצטווינו "לזכור" שבני מלכים אנו, הניסיונות קשים והעולם הגשמי יכול לסנוור, אולם בשל כך קבלנו מתנה, את הימים הנוראים והחגים המרוממים, בהם אנו קרובים אל בית המלכות, הימים הנוראים והחגים הם מעין מפגש שנתי עם המלך, ימים בהם אוצר בית המלך פתוח והקב"ה משפיע שפע טוב לכל מבקש ודורש, ימים בהם שערי תפילה ותשובה פתוחים לכל אחד, וכולם חשים את הקרבה העצומה למלך מלכי המלכים. בימים הנוראים והחגים הנקודה הפנימית אצל כל יהודי מתעוררת, כי בימים אלו המלך ה' קרוב אלינו.

החגים אמנם תמו, אולם ידועים הדברים שאמר הבעש"ט שכל ימי השנה הם רק השלמה לימים הקדושים, ולמרות שאכן נכנסים אנו אל תוך שגרת חיי חולין אך את המטען הרוחני העצום שרכשנו בימים הללו עלינו לשאת עמנו בכל עת, לקחתם כצידה לדרך, ואת הקרבה העצומה הזאת שחשנו בימים הנעלים כר"ה ויום כיפור ואת השמחה העצומה בחג הסוכות ושמחת תורה את כל אלה אל לנו להסיר מלבנו, עלינו לזכור בכל עת את הנקודה היהודית הפנימית שהתעוררה אז בלב כל אחד מאתנו, וכך נוכל להתמודד עם שנה נוספת של אתגרים הממתינים לנו בעולם הזה הגשמי.

וגם אם יהיה קשה להתמודד מול היצר הרע האורב לנו נביט תמיד אל הימים הללו ונזכור את ייחוסנו הרם, את היותנו בנים למלך מלכי המלכים.

 


נתקבלו 1 תגובות
מאמר מאד יפה ומדהים , נהנתי מכל מילה . ממש תודה . לאחרונה ביקרתי בשורשים. בתל-אביב כמה פעמים ומאד נהנתי. אתמול שמחתי להשתתף בשיעורים וההרצאות המדהימים של הרב פנגר והרב אביטן . זאת היתה חויה ממש סבבה , חברה שהצטרפה אלי היתה מה זה מאושרת שסחבתי אותה. לשורשים אין מילים להודות לכם אנחנו בקרוב נגיע שוב האמת ששמעתי על השבתות שלכם וחשבתי על הצטרפות

נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר