יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום ראשון ‏05 ‏יולי ‏2020  ט"ז באייר, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ זוגיות ונישואין \ שמור על עולם הילד
שמור על עולם הילד
22/08/12 מאיר ויצמן

בס"ד

    בערב קיצי ונעים מוצא השועל את האריה מסתובב עצבני ביער לאחר יום שלם שלא מצא טרף. חשש התגנב ללב השועל  כי הוא המועמד, ולכן פנה לאריה בעצה :

" לא הרחק מכאן מתקיימת חגיגת נישואין. גש ומלא כרסך!"

 החזיר אליו האריה בלגלוג:" וכי אתה הוא  החכם שבחיות ?! הרי בני האדם אינם חובבי חיות , ובפרט לא אריות. בראותם אותי משתתף בסעודתם ללא הזמנה יכוני מכות נמרצות ..."

ענה השועל :"אל לך לדאוג.  זוהי חתונה יהודית. בתורתם כתוב :"פוקד עוון אבות על בנים". אתה- תאכל , ובניך - יקבלו את העונש.

קיבל האריה את דברי השועל ויצא לדרכו. והנה, משרק התקרב לשולחנות כבר נוּרה ממקלע המאבטח . שב האריה לשועל בבושת פנים :" יהודים אלה אינם מקיימים מצוות ולא מקפידים על הכתוב בתורתם. הם הכו אותי, במקום את ילדי .

והשועל משיב ב'טוּב טעם': " טעות בידך! אדרבה, יהודים אדוקים הם, אך כנראה שאביך, גם הוא סעד על שולחנם ללא הזמנה,  ועכשיו הם מענישים אותך על עוון אביך .

התלמוד במסכת סנהדרין דף כז עמוד ב תוהה על קנקנו של הפסוק מיחזקאל: "אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה " - הייתכן שהתורה, שכולה צדק חברתי , תעניש בן על מעשה אביו?!

אלא  - מדובר רק על בן שמחזיק במעשיו הרעים של אביו . במקרה זה בלבד נענש הבן על אותן עברות של אביו משום שהחזיק בהן.

מהלך זה נאמר לאור אפשרות הבחירה שיש לאדם על מעשיו. משום כך , כאשר הבן גדל התורה דורשת ממנו שיזהה מעשים לא טובים של אביו ויתקן את דרכו .

אך ישנם מעשים בהם אין לילד בחירה איך לנהוג לכשיגדל ,והם דפוסי התנהגות הנקבעים על ידי מה שהילד רואה אצל הוריו . ילד שרואה חיבה וחום בבית יש לו כלים איך להתנהג בביתו שלו .

קושי זה מכפיל את עצמו בהתנהגות שלילית שרואה אצל הוריו. כגון מריבות לא מבוקרות והקנטות. לא פעם ילד בבית כזה לוקח אחריות על ריב הוריו ,ובעקבות כך מפתח הפרעת אישיות שתתבטא בזוגיות שלו.

ענת טוענת שירון בעלה  אינו יודע להוציא מפיו מילה טובה. לא מעודד , לא מפרגן,  בשעת וויכוח נאטם ואי אפשר להגיע איתו להידברות בקיצור =נכה רגשית  ,

במהלך הייעוץ נשאל ירון , שנראה כבעל רציני ואכפתי , מדוע אינו עונה לצרכיה הרגשיים של אשתו ,השיב : "מעולם לא ראיתי גילויי חיבה ומחמאות בבית הורי ". כשנשאל מהם הזיכרונות הצפים לו מהתקשורת בין הוריו, מספר:"יום אחד, כשחזרתי מבית הספר, ראיתי את הורי בשעת ריב והרגשתי כי הפעם הריב הוא הרציני מבין כל אלו שהייתי עד להן. חששתי מאוד כי אני אשם בריב ואולי בגללי ייפרדו הורי ,לכן מיד גזרתי על עצמי שתיקה עמוקה כן הורתי גם לאחותי הצעירה שחזרה מבית הספר בקול תרועה."אם לא תשתקי", אמרתי לה בדקות הנוראיות ההן בחדר הארונות הקטן שבכניסה לבית, "אבא ואמא יתגרשו!" .בחושיי הילדותיים הבנתי שכל קול נוסף ילבה את אש המריבה.

מקרה זה מפענח את השתיקה של ירון כאמצעי הגנה נגד סכסוכים. ירון עדיין מאמין כי כדי לא להעצים את הריב עדיף לשתוק ,מה שהיה אולי נכון בגישה ובחשיבה ילדותית, אך ודאי אינו נכון.

 

המסקנות- הרות גורל!

התנהגותנו, כהורים משפיעה על אישיות הילד רבות משום שהילד מעבד את הסיטואציות שרואה לפי מוחו שלו ולא לפי המציאות האמיתית וכך יוצא מפרופורציה . החשיבה הילדותית מתקבעת ומעצבת את התנהגותו גם כאדם בוגר!

על הורים שקולים לקחת את מלוא האחריות על עתיד ילדיהם:

 לדוגמא: ישמרו על כללי ויכוח כמו כבוד הדדי בשעת ויכוח .

                מתן כבוד לעמדה המנוגדת גם אם אין  הסכמה.

                איך מבצעים התפייסות  (אכן כן! לא רק ויכוחים ליד הילדים, ופיוס בחדרי חדרים)

עלי ידי המעשים הטובים שילדנו יראו ,נזכה ונרצה להתברך "שפירותינו יהיו כמותנו"

 מאיר ויצמן

מגשר ומנחה

בזוגיות ומשפחה

050-4119566

 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר